Suç Pozitif’te mi yoksa ben mi fakirim? (Cirque du Soleil – Saltimbanco)

Daha dün saat 20.00 seansına gittim Abdi İpekçi Arena’ya. (Maç olmadığı zaman böyle kullanılıyor ki havalı olsun) Salonun yarısını kesmişler, büyük ihtimalle sahne arkası falan var arkada, dev perdelerle kapatılmış, ve oturma yerleri tam karşısı olacak şekilde bir oturma düzeni var. Yere dizilmiş sandalyeler en pahalı mekanlar. Göstericiler özel ilgileniyor onlarla, ama bir yandan da kilometrelerce yüksekten izleyen fakirlerin gönlüne mısır serpiyorlar onları rezil ederek onlarla uğraşarak. Şahsen bir fakir olarak (4. kategoriye 88TL ödedim adam başı) “oh görün gününüzü” dedim. Yan taraflardan izleyen benden daha fakirler de vardı ama aynı yüksekliydeydik. Onların sadece 55TL si varmış.

163TL veren zenginler ise çok yakın bir yerden izledi gösteriyi. Ayrıca biz fakirlere ışık tutuldu göremeyelim diye zaman zaman. Neyse bunlar çok önemli değil, 3 kişi gidip asgari ücretin yarısını verdim nolcak. Asıl önemli olan bu kadar paraya bize bu sirkin ne verdiği?!

Bir kere şuradaki linkte göreceğiniz gösteri bölümlerinden bisikletli olan eksik. Sanırım onun yerine pantomim gösterisi yapan ve sıkıcı sayılan ama hafif güldüren gösterisini de şuradan izleyebileceğiniz adam var ikinci yarıda tekrar. Seyircilerden birisini çıkardı ve onunla gösteri yaptı baya uzun. Bir ara da ben lastik gibi bir kızın gösterisinde ve elastik halatlarda zıplayıp taklalar açan 4 adamın gösterisinde uyumuşum.

Evet, sirk güzel, alışılmışın dışında, hatta çoğu zaman insan o şarkıları canlı çalıyorlar diye düşünüyor ama 2 elektro gitarın olduğu bir şarkı beni şüpheye düşürmedi değil. Ayrıca gitarcının hareketler bazen tutmuyordu.

Ben sonlara doğru yok artık ben buna bu kadar para vermedim di mi derken herkesi selamladılar. İyi güzel hoş ama bu paraya değil! Lütfen çok abartanlara biraz şüphe ile yaklaşın. Bu kadarcık gösteri ve lanet olasıca Abdi İpekçi Stadı’nın önündeki o köpekbalığı kafasındaki taksicileri yüzünden(git gel en az 50TL de yol parası giriyor) kabusa dönüşen çıkışı için o kadar parayı verirken 7 kere falan düşünün. Bazılarınız 10 kere düşünsün hatta. Neblim Mahşer-i Cümbüş’e falan gidin. Bu paraya değmez.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.