Günah Keçisi: Yazım Filmi Eleştirenlere

Recep İvedik gibi bir film serisinden daha kötü bulanları hayretlerle karşıladığım film oldu evet. Devamlı suretle popülist takılmış, aksırarak tıksırarak, osurarak, küfür ederek güldürmeye çalışan ve filmler için artık bu niteliklerinden dolayı küfür gibi olan Recep İvedik’le karşılaştırılması yazıldı sağda solda. Sağ ve sol dediğim, işi sinema filmi ile ilgili yazılar yazmak olanların yazdıkları değil, yorumları ile mide bulandırabilen Ekşi Sözlük ve diğer bazı mecralardaki yazılanlardı. Aslında genelde var olan bir sorun bu. Herkes yorum yapabilir, ama herkes sanki işiymiş gibi eleştiri yapmaya kalkarsa sıkıntı çıkar. Bence bunun temel nedeni, işi bu olmayan kişilerin körler sağırlar birbirini ağırlar durumu yüzündendir. Bloggerlara ön gösterim yaparsın, ama bu bloggerdan eleştri yazısı beklemezsin.

Bu film hiç olmazsa mesaj vermekte… Ve sonuç çok basit; mesaj veren sevilmez. “Olacak O Kadar”‘da sevilmezdi. “Reyting Hamdi” de. Ayrıca güldüğünüz şeyin ne kadar akıl olduğunun ipuçlarını vermesi olayında mı kasılıyor insanlık bilemedim. Ne bekleniyordu ki hala çözemedim. Fantom kameraysa fantom, kompozisyonsa kompozisyon… Nah hareketleri de inanılmaz oturtulmuş, post prodüksiyon fena değil… daha ne? Filmi ne Michael Bay yapıyor ne de filmde optimus prime oynuyor. Sanki dünyayı kurtarması bekleniyormuşçasına film eleştiriliyor.

Aksine, yönetmen diğer zorlama ticari Türk filmlerine nazaran çok daha ustaca yönetmiş filmi. Yani film akıyordu, Şahin K.’nın kendi gibi davranıp izah hareketleri ile konuşması dışında film gerçekten aktı gitti. Hiç bir zaman zorlama bir sahne ve beni kötü olduğu için gerip sağa sola bakmama sebep olan bir sahneye rastlamadım.

Matrix 4 çekildiği zaman bu şekilde çılgınca ve acımasızca eleştirseniz haklısınız, ama tüm şartları düşünün. Kimse size bu film hayatın anlamını verecek demedi.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.