Koskoca Sultan Boş Bir Sandık Yapmamıştır – Sultanın Sırrı

Acaba “Da Vinci’nin Şifresi” ve “Melekler ve Şeytanlar” filmleri gibi ilgi çekici ötesi bir film mi geliyor merakı ile izmeye başladığımız film, daha çok fırın ekmek yememiz gerektiğini gösterdi bana. Filmin 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenmiş olması da filme harcanan paranın ne kadar olduğunu, harcanana değecek bir ürün ortaya çıkıp çıkmadığı hakkında soru işaretleri bıraktı.

Malesef ilgi çekmek ve film süresini uzatmak için kötü efektlerle dolu çatışma sahnesi filmin başında kötü izlenim bıraktı. Otomatik tüfeklerle ateş edilmemekte ama aletler geri bile tepmemekte idi Üstelik namnudan çıkan ateşler de çok yapmacık ve sonradan yapıldığı çok belli idi. Empoze etmeye çalıştığı fikirlerle tesadüf mü bilmiyorum, alkol içermeyen galası insana allah allaaah dedirtip şaşırtmakta olan film olmuştur gözümde tüm bunlarla beraber.

Açıkçası görüntü yönetmeninin çıkardığı işi uzun yıllar fotoğraflara ve kadraj konularına takmış birisi olarak pek beğenmedim. Filmin başları sanki amatör çekimmiş gibi, kısa filmmiş gibi geldi bana. Öyle bir çekersin sahneyi de olaya dahil olursun ya, ben kameranın titremesine takılmaktan ne olaya dahil olabildim ne de başka bir şeye. Güzelim ilgi çekici konuyu kötü bir yapım ile harcamışlar gibi geldi bana. Ama bu tarz konuların ülkemizde bu kadar çok oluşunun bilinişi insanların ister istemez bir talep yaratmasına sebep olacaktır. İnanılmaz güzel dizi olabileceğini düşünüyorum.

Mark Dakaskos ve adını web sitesinde oyuncuların isimlerinin yazmaması ve filmle ilgili herhangi bir bilgi verilmemesinden ötürü bilmediğim siyahi oyuncunun son sahnesindeki çok fazla spoiler olmasın diye söyleyemeceğim ama izleyince salonu güldürecek olan olay açıkçası basit ve Recep İvedik tarzında seyirciye oynamaktan öteye geçemedi.

Bu film her ne kadar yersek de, bir başlangıç olacak umarım ve bu tarz farklı yapımları daha fazla izleyebileceğiz. Osmanlı tarihinin ilgi çekiciliğini hiç kimsenin inkar edebileceğini düşünmüyorum zira.

Web Sitesi: http://www.sultaninsirri.com/

Not: Siyahi oyuncunun adı Emmanuelle Betancourt, umarım web sitesinin eksikleri düzelebilir.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Yorumlar

  umut demirer

  (10 Aralık 2010 - 15:40)

  yav arkadaşım eleştiriken eskileşmiş ve kalıplaşmış sinema kafasından vazgeçin. sadece kötülemek için eleştirmeyin. bu yazıyı yazan arkadaşa bi önerim var biraz TONY SCOTT filmi izlesin oda kamerayı hiç sabitlemez. yönetmen ve görüntü yönetmenini kutluyorum… bende o galadaydım ve izdiham vardı. çıkan herkes Osman Sınav ve birçok başka sinema üstadı bile hayranlıkla konuşuyordu. sizin taraflı yazınızın ne amaçla yazıldığını anlayamadım.

  dederuhi

  (10 Aralık 2010 - 15:53)

  Tabiki birbirlerini kutlayacaklar, ben de salonda bir çok kişi ile beraberdim galada ve malesef insanların tepkileri çok iyi değildi. Benim asıl anlamadığım Tony Scott'ın sanki çok başarılıymış gibi taklidine de laf edilemez oluşu. Filmdeki yabancı hayranlığı konusunda takdire katılmaktayım açıkçası. Filmdeki iyi ve kötü yanlardan hiç yanlı olmadan bahsetmeye çalıştım, gözlemlerim bunlardı. Mesela sinema üstadı kavramı kişiden kişiye değişir. Körler sağırlar durumu bu, Osman Sınav tabiki tebrik edecek, çünkü yaklaşımları çok benzer bana göre. Mesela bir Ezel Akay veya Nuri Bilge Ceylan tebrik etti mi? Sanmıyorum. Tahminim Avrupa Kültür Başkenti olayı için aceleye gelen veya bir de film yapalım denildiği için yapılan bir film olduğu.

  umut demirer

  (10 Aralık 2010 - 18:39)

  sen kimsin çok merak ediyorum ama acaba sen sinema hakkında ne biliyorsun bunu daha çok merak ediyorum Tonny Scott gibi dünya çapındaki bir yönetmenin başarısız olduğunu idda edecek kadar sinemadan anladığın kesin. ama unutmayalım tek düze sinemaya alıştırıldığı için bu seyirci böyle konuşabilirsin. zaten Tonny Scott türkiyedede çok izlenmez ama diğer ülkelerde rekor kırar ayrıca bu dururm yönetmenin takdiri olsa gerek yönetmen ne demektir onu bilmeyenlerin böyle düşünmesi doğru değil.

  dederuhi

  (10 Aralık 2010 - 18:49)

  belli ki tonny scott fanboyusun, mesela ben de NBC severim, laf ettirmem… anlıyorum seni.

  Gala mağduru

  (11 Aralık 2010 - 11:43)

  Şuraya filmle ilgili iki satır yorum yazacaktım. Daha sonra filmi neresinden tutup da kötülemeye başlacağımı bulamadım. Senaryo kötü, kurgu özensiz. Filmde bazı yerler ucu açık bırakılmış diyeceğim ama zaten açlıp da kapatılmış herhangi bir yer yoktu. Baştan başlayalım:

  Ermeni kız ve Sinan Albayrak'ın annesine ne oldu?

  Tipi ve sahip olduğu statü inanılmaz derecede Fetullah Gülen'e benzeyen sözde Mevlevi bir dede ama özünde bir çeşit derin devlet adamı olan adam kimdi?

  Filmde sürekli adı geçen İluminati ve Opus Dei tarikatlarının işi gücü kendilerini kamçılayıp birbirlerine döner tekme atmak mı?

  Koskoca Topkapı Sarayı'nın deposuna girip çıkmak bu kadar kolay mı?

  Film boyunca silahlı adamların boynunu kıran CIA ajanı, tıknaz kahramanımız Burak Sergen tarafından nasıl paketlendı ve kafasına çuval geçirilip sorguya alındı ve neden Dede tarafından serbest bırakıldı?
  .
  .
  .

  Bu liste uzar gider. Aslında uzamasa da olur çünku bu sonuçta film sayesinde aldıkları ödeneklerle ceplerini bazı şahısların düşünmedikleri daha doğrusu umursamadıkları bu soruların cevaplarını bulmak kimsye herhangibir tatmin vermeyecek. Kısacası bu filme gitmeyin, bu soytarılığa ve hırsızlığa ortak olmayın. Paranızı ve zamanınızı çöpe atmayın.

  ali murat

  (12 Aralık 2010 - 01:49)

  devlet parasıyla çekilmiş ve hasılatın kime gideceği belli olmayan,vakıf parasının çarçur edilip göz boyayan boş ama bomboş bir film olmuş sultanın sırrı.berbat bir tv dizisi bile olamayacak amatör senaryosuyla ehil olmayan yönetmen ve senaristlerin kendini tatmin filmi desek yeridir.3-4 milyon harcayıp ortaya mide bulandıran amatör bir B filmi çıkaranları ve tekrar ediyorum vakıf parasının üstüne yatanları inandıkları yaratıcıya havale ediyorum.sultan abdulhamitin adını ağzını alanların acınacak biçimde tony scott trzı yaptık abi ehue ehue demeleri ayrı bir içler acısı durum.yazıklar olsun.bu filme para verip gideceklerin önceden uyarılması gerekir.

  umut demirer

  (13 Aralık 2010 - 15:06)

  arkadaşlar yukarıda gala magduru ve ali murat diye yorum yapan adamlar aynı yorumları sinemalar.com adresinde başka isimlerle yapmışlar. bu bir karalama kampanyasıdır. bende o galadaydım filmi çok beğendim ayrıca 2010 resmi sitesi ve butun basın bu filmin %40 butcesinin 2010 ajansı tarafından karşılandığını yazıyor. adamları amerikadan getirdikleri Mark Dacascos sadece başlı başına bir külfettir (bkz. ımdb a category actor.). yani bu kadar basitmi böylesine kötülemek tabiki %100 güzel degil ama %80 güzel ayrıca yorum yapan insanların sinema bilgisi ve eğitimi nedir ve bunları galaya kim çagırmış acaba.

  dederuhi

  (13 Aralık 2010 - 15:21)

  Umut selam,

  Aynı yorumları farklı isimlerle başka yerlerde yapmalarına üzüldüm gerçekten, ben de şüphelendim şimdi. Yorumlar birebir aynı mı yani? Ali murat aynı şekilde Tony Scott dan bahsetmiş mi? Eğer öyle ise bir sıkıntı var, ama arkadaşlar tekrar yazmamak için oralara, burada yazdıklarını yapıştırmış da olabilirler iyi niyet ile.

  Beni sinematv davet etti. İşin içinde sanat olunca, görece kavramı öne çıkmakta ve parametreler ile beğeniler kişilere göre değişmekte. Çoğu insan haricinde filmdeki farklı şeylere bakmaya çalışırım, ama bir filmi eleştirmenin yetkinliğinin olduğunu düşünmüyorum. Örnek vermek gerekirse, çoğu kişinin beğenmediği filmler çok hoşuma gider, çok farklı şeyler bulabilirim. Çoğu eleştirmenin el üstünde tuttuğu filmleri sevmeyebilirim. Örnek olarak Star Wars sevmeyen adam var.

  Bütçe konusunda ise, Hacivat Karagöz neden öldürüldü? filmindeki kişilere bence Mark Dacascos'dan daha fazla bütçe verilmiş midir sence? Toplam masrafı daha fazla gibi o filmin… Ve kanımca dünyanın en güzel filmleri arasında.

  Evet film kötü, geneli kötü, nasıl sana bu yorum yazanlar karalama kampanyası yapıyor gibi görünüyorsa; sen de bana filmle ilgili birilerinin tanıdığısın veya filmin sosyal medya tarafı ile ilgilisin ve kötü yorumlara cevaplar yazıyormuşsun gibi geliyor.

  Ben galaya davet edildim, gördüklerimi yazdım.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.