Odyofili’ye Giriş, Anti-Rezonans Malzemesi Yani Kauçuklar alındı…(Komşuları rahatsız etmemek, vs…)

Sonunda kafayı kırıp koca İstanbul’da Bauhaus’a gidebildim ve granitlerin altına koymayı düşündüğüm anti-rezonans malzemeleri aldım. Bunlar atık kauçukların tekrar birleştirilmesiyle yapılmış ucuz pis kokan şeyler. Ve çok ağır. Yani 4 tanesini aynı anda kucaklamadan tutamazsınız. Fiyatı ise 11.90TL. İşlevi ise çok büyük. Titreyip ses yapan her şeyin altına koyabilirsiniz. Çamaşır makinesinin altına koydum, değişim inanılmaz. Zaten boyutları 60cm X 60cm. Tam makine için. Ve sıkma yaparken dellenip sağı solu dağıtması

sesi kesildi aletin, alt komşuyu da rahatsız etmiyordur artık.

Neyse, arabasız gidemeyeceğiniz Bauhaus denen yerden 35TL taksi parası vererek eve döndükten sonra gelelim kesme ve yerleştirme işlerine. Çok rahat farkettiğim bir sorun olarak hoparlörler altlarında granit bile olsa laminant parkeye gürültü/titreşim vermesi olayı bakalım nasıl etkilenecekti. Bu neden önemliydi;

  • Yere titreşim verdiği an bu alt komşuya gidiyordu
  • Yere verdiği titreşim aynı zamanda kaybettiği titreşimdir, yani güç kaybediyordu
  • Yere verdiği titreşim ile amfiyi ve cd çaları da titreterek gürültü oluşmasına sebebiyet veriyordu
Çok kolay kesilen bir malzeme olan bu kauçukları kesip granitlerin altına yerleştirdim.
Güzel bir ses sistemine doğru adım adım giderken bir engeli de aşmış bulunduk. İlk fotoğrafta da görebileceğiniz gibi oynamalar yapmak ve sesin nasıl davrandığını öğrenebilmek için iki tane de yalıtım malzemesi aldım. Onlar biraz pahalı, tanesi 16TL. Evdeki çeşitli yerlere koyarak seste değişim yaratabiliyor muyum denemek için aldım açıkçası. Ama daha deneme fırsatı bulamadım malesef, öylece durmaktalar.
Görünüşü bu şekilde. Kokusu da bir süre sonra kayboluyor.
Sistemin son hali aşağıdaki şekildeki gibi oldu. Hoparlöre giden kabloların yere temas etmemesi gibi bilinen bir iyileştirmeyi de uygulamaya çalıştım. Tabi bendeki hoparlörler bu değişikliği farkettirecek kadar hassas değil ama yine de havada durması hoş bir hava katıyor. Ben amfinin altına soktum fazlalıkları. Hiç olmazsa ortamdaki sesten titreyen parke üzerinde durmuyor.
Anlayabildiğim tek değişim ise hoparlör yakınlarında iken ayaklarımla hissettiğim titreşim kayboldu. Ama sesteki değişimi deneyebilmem için kısa zamanda alttaki kauçukları çıkarıp dinleme yapmak gerekiyordu, bu ağırlıktaki kolonlar ve granitler ile bu denemeleri yapmak istemedim. Bileklerimde tendinit denen bir bela baş gösterdi çünkü.
Hoparlörlerin konumları ve yaptığım değişiklerle ilgili yorumlarınız olursa lütfen belirtmekten çekinmeyin, salonun konumunu anlatan diğer fotoğrafları da ekledim.

 

 

 

 

 

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.