Odyofili’ye Giriş, Amfi Güç Kablosu Değişimi

Bir ses sisteminde görsel tatmin, işitsel tatmin kadar yer tutmasa da; sizler de hak verirsiniz ki insanın yüzünü gülümsetebilecek bir güce sahiptir. Ben de ses sistemimin en güçlü halkasındaki göze çarpan bir zayıflık göstergesi olan elektrik kablosunu değiştirmeyi aylar öncesinden kafama koymuştum bile. Fakat elektrik kablolarının fiyatından ötürü bir türlü cesaret edemiyordum. TTAF firmasının çok güzel bir kampanyası gözüme çarpar çarpmaz benim de kalbim hızlı atmaya başladı. Tabiki ölümüne fark yaratacak bir değişiklik olmayacaktı ama görünüş olarak çok güzel bir değişiklik olacaktı.

Bü güzelliği 70TL gibi bir rakama elde edebiliyorduk. Tavsiye ederim, eğer ki PC Overclock işi ile ilgiliyseniz bilgisayarınızı uçuracaktır bu kablo. Tabi priziniz ve uzatmanız da iyiyse. Haliyle sisteminiz tüm gücünü bu kablo üzerinden çeker. Ne kadar rahat çekerse o kadar iyi olur. Tabi ses sisteminde çok daha fazla parametre olduğu için işitsel etkileri daha farklı oluyor. Öncelikle ince kablo gibi etrafa manyetik alan yayma miktarı daha az olduğu için, hoparlör kabloları ve interconnect gibi içinden analog sinyal geçen kabloları daha az etkileyerek dip gürültüsü faktörü azalıyor. Ayrıca amfi daha rahat güç çekebildiği için daha performanslı çalışıyor. Tabi bu etkiyi eğer varsa duyabilmem zaman alacaktır ama önceki halinden kesinlikle daha iyi olacağına eminim.

Amfim olan Pioneer A-757’nin şu orjinal güç kablosu gördüğünüz üzere topraksız idi. Aldığım kablo ise topraklıydı, sistem topraksız olduğu için toprak hattını kullanmayacaktım. Öncelikle amfiyi söküp nereden bağlantığını bulmam gerekiyordu. Üst kapağı sökünce içeride bu kabloya dair herhangi bir iz bulamadım, neyse ki alt kısım ayrı sökülebiliyordu ve şanslıydım ki kablonun güç ünitesine bağlandığı yer kolay ulaşılabilirdi. Sisteme bir konnektör priz alıp yerleştirmeyecektim. Doğrudan güç ünitesine lehimleyecektim. Firmadan -nasıl bir etkisi olacağını bilmeden- bir de gümüş katkılı lehim teli sipariş ettim metresi 1TL’ye. Sonra sıra kabloyu sökmekteydi.

70TL’lik bir kabloya göre kalitesi eğey şaşırtıcıydı. Zaten kampanya ürünü olduğunu söylemişlerdi, sanırım asıl fiyatı bu değil.

Kırmızı yuvarlak içerisindeki lehimlenmiş kısmı söküp diğer kabloyu bağlamak gibi kolay bir işlem vardı sadece sırada. Şansıma kalın olan yeni kablo amfinin güç kablosu değilinden ucu ucuna geçebildi.

Fazlalık olan toprak hattı kablosunu üzerine elektrik bandı ile bantladım ve kabloların ucunda görünen adını bilmediğim metal kısımları kestim daha kolay lehimleyebilmek için.

Ve gümüş lehim teli ile lehimledim.

Artık bundan sonrası kablonun çıktığı yeri güzel gösterebilmekteydi. Çünkü şasiden direkt çıkmış bir kablo pabuçsuz pek hoş görünmemekteydi. Ama o an aklıma gelen pratik çözüm sayesinde içime sinen bir değişiklik yapabilmiş oldum.

Kullanmayacağım için söktüğüm kablonun dişi uçlu konnektörünü (elbet bir adı vardır ama bilmiyorum) söküp kabloya geçirdim ve sanki oraya sakılmış gibi sabitledim.

Artık amfimin arkası bu şekilde görünmekte.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.