Odyofili’ye Giriş, Dyna Voice Dynamite 10’un yorumları…

Hoparlörler konusunda ilk izlenimim şu: Sonunda bas sıkıntımdan kurtuldum :) kısık seste bile basları çok net duyabiliyorum :)

Ki hoparlörlerin ayağı olmadığı için ve altında bir şey olmadığı için titreşimin yarısını parke emiyor, bunu çok rahat hissediyorum yakınına elimi değdirdiğimde parkeye. Yarın granitler gelince(sabah evi bauhausa yakın bir arkadaşım antirezonans materyali alacak sanırım sabah) çok daha farklı olacak baya hissediyorum.

Hoparlörlerin ayarlanır mid ve tizleri var, yani arkasında şu şekilde:
Resim
Resim
+4 DB ye getirdim, yani o ihtiyacı hissettim, anca wharfdale8.4 ün midlerine ve tizlerine yetişebildi, ama tam karşısına oturmadığım için de olabilir bu. şu an iyi gibi…

Sadece ağırlıklı olarak rock ve blues dinliyorum, hatta metal bile var… ama bu müzik yorucu, az önce Queensryche’nin Promised Land ini iki kere dinledim tüm albümünü, baya yordu açıkçası. Şu an da Sheryl Crow çalıyor çok kısık seste daha rahat ama yine de yorucu olduğu söylenebilir. Bu konunun üzerine eğilmem gerekiyor. Geç saate kadar çalıştığımdan da olabilir ama bilmiyorum.

Bu arada sinema sisteminde de bu kolonları kullanmak istiyorum, onun için dandik Sherwood amfimi değiştirmem lazım, çünkü pre-out u yok kendisinin, önleri pre outtan pioneer stereo amfiye vereceğim, kablo değiştirme derdinden kurtulacağım. gönül isterdi ki stereo sistemi odanın başka yerine taşıyayım ama duvarlar buna müsait değil, çok garip bir laz müteahhit evinde oturmaktayım Beşiktaşta.

Diğer sorunlardan bir tanesi de prizler. Evet geçtim sese etkisini, yangın çıkarmasından korkuyorum artık. O kadar çok uç uca çokladık ki, 120 metrekare evin her odasına sadece tek 1(yazıyla bir) priz yapan kişiyi kutluyorum. Kim bilir nasıl bir voltaj vardır, ortam çok leş anlayacağınız. Bu konuda bir güç kaynağı önerir misiniz? Yani regülasyon açısından en azından.

Tv sehpasını ne yaparım bilmiyorum, aslında salonu ikiye bölüp, stereo sistemi yeni bir sehpa düşünebilirim. Evet eskiciden bulunmuş bir sandık, masif ağaç, çok şık durabilir.

Yine burada forumda gördüğüm bir yöntemi kullanacağım güzelleştirme konusunda. Kablonun etradını pamuk iplik ile saracağım, en azından kalın görünüyor, güzel oluyor. Bu kolonlarla sesteki değişimi farkedebileceğimi sanmıyorum, ve yerden de yükseğe kaldıracağım. Bu kısım tamamen özendiğimden itiraf ediyorum.

Bu arada Proson marka yine SRC elektronikten aldığım kutusu 20TL olan (4 tane var) banana pluglar ile bağladım, takıldıktan sonra dönmesi normal midir? Yani şıngır şıngır dönüyor, ben güvenemedim, sanırım bananasız bağlayacağım. Sertaç Bey bu tarz başlangıç seviyesi kolonları için kullabilir kalitede olduğunu söylediği için ve İstanbulda ucuz banana bulmakta zorlandığım için aldım hemen iki kutu.

Bu arada Biwire bağlasam mı bilemiyorum ama bu ay bu kadar masraf yetti… Ama granit parasına aynı supra kablodan alabilirdim. Neyse bir sonraki aya bırakmalı.

Şimdilik durum böyle, şimdiden okuduğunuz için teşekkür ediyorum, bir hatam olduysa affola, daha yeniyim bu işte, naçizane yorumlarım bu şekildedir.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.