Odyofili’ye Giriş, Hoparlörler için İğne-Ayak (Speaker Spike)

Bu merak ile (hobi demek biraz acımasızca olur, bu kadar pahalı hobi :) ) ilgilenenler neredeyse tüm fotoğraflarda görmüştür, hoparlörlerin veya diğer cihazların altında uçları sivri ayaklar bulunmaktadır. Bunun tabiki sebebi sadece güzel görünmesi değil. Titreşimi bulunduğu zemine vermemesi temeline bağlı olarak birçok nedeni var.

Benim ise altında granit ve onun altında da anti rezonans malzeme sonrasında hoparlörlerin basları daha net vermesi konusunda düşüncelerim vardı. Yani bu geliştirmeler(tweak) yetmemişti  ve sıra iğne ayakları(speaker spike) takmaya gelmişti.

Sistemin bu halinde, granite bir şeyler çalarken dokunduğumuzda titreşimler hissediliyordu, ama parkede hissedilmiyordu, yani yere verilen bir titreşim yoktu. Ama granite verilen bir titreşim olduğu açıktı. Sıra benim hoparlörlerim olan DynaVoice Dynamite 10’ların ayak ölçüsü olan metrik 8 (M8) spike bulmaktaydı. ebay.com da baya zorlandım, ebay.co.uk de 2 tane vardı, M8 çok kullanılan bir ölçü değildi. Yardımıma Memduh Bey yetişmişti, kendisi bu tarz şeyler de üretebiliyordu. Ve bu sabah parçalar elime ulaştı.

Hoparlör başına 4 ayak ve ayakların altına da pabuçlar konacaktı. Granit üzerinde sadece iğne ayaklar kullanılırsa tizlerin çok dikleştiği uyarısı geldi stereomecmuasi.com forumu sakinlerinden. Bu pabuçlar da spikelar gibi metaldendi ve altına titreşimleri üzerinde durduğu granitlere vermeyecek bir şeyler konması gerekiyordu. Bazı satılan modellerde altta kauçuk kısımlar var ama bendekilere kendim bir şeyler uydurmam gerekiyordu. Ben de şimdilik idare etsin diye kaymaz yapıştırılabilen malzemeleri keserek yapıştırdım.

Tabi bir gelişi güzel oldu ama idare ediyor şu an. Kauçuk bir malzeme bulduğumda tam yuvarlak kesip koyacağım altına.

Şimdi sırada spikeları hoparlöre takması var, nazikçe cihazları yere yatırdıktan sonra arka ayakları kısa olmak üzere taktım. Böylece ses yere daha az çarpacaktı, tam olarak insan yüzüne doğru gelecekti. Ama aslında daha güzel göründüğü için öyle yaptığımı itiraf etmeliyim.

Tekrar belirtmekte fayda var, hazır M8 ölçüsünde vida yuvaları bulunmaktaydı, genelde bulunur ama bulunmayan hoparlörler için yuva da satılmakta. Sıra hoparlörleri tekrar ayağa kaldırmakta ve altına pabuçları koymakta. Tabi daha öncesinden genelde referans olarak kullandığım ve iyi bildiğim bir şarkıyı son kez dinlemiştim. Daha sonra değişikliği hissetmekte zorlanabilirdim çünkü hemen 5 dakikalık iş değil takıp çıkarması. Aynı yükseklikte olmaları için ayar yapmak gerekiyor.

Dışında boya olmayan ayaklar biraz farklı durdu ama basit bir boyama işlemi ile bu giderilebilir. Tabi bunun için tekrar sök tak işlemi yapmak gerekecek, daha sonraki düşündüğüm güzelleştirme ve tweak’e kadar bunu yapmayacağıma eminim.

Sıra dinlemeye gelmişti ve yerime kurulup aynı şarkıyı tekrar açtım. Şarkı tizlerle telli çalgılarla başlıyordu ve tizlerde çok belirgin bir değişme vardı. Daha daha belirginleşmiş ve netleşmişti tizler. Aynı şekilde midler de birazcık dikleşmişti. Sevmiştim ama baslarda malesef bir değişme olmadı. Tabi böyle değişmelerde sanıyorum ki birden olmuyor her şey, biraz süre geçmesi lazım. Granit’e dokunduğumda ise artık titreşim hissetmediğimi farketmiştim. Duymaktan ziyade titreşimini başka bir maddeye vermeden gücünü daha çok koruyup enerjisini eskiye göre daha çok sese dönüştürdüğünü biraz daha bilmek de bu iyileştirmeden alnımın akı ile beni çıkarmıştı.

Bu aynı zamanda düşük ses seviyelerinde(özellikle akşamları ve geceleri komşuları rahatsız etmemek için) yegane amacım olan her şeyi net duyabilmeye beni biraz daha yaklaştırdı.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.