Odyofili’ye Giriş, Kulaklık Modifiyesi (HD 414 Grado SR80i Reverse Mod)

Çok sevdiğim kulaklığım Samson SR850’nin bir arkadaşım tarafından ele geçirilmesinden sonra bir üst seviyeye terfi etmeye karar verdim ve kendime bir Grado aldım. Bir Grado aldım çünkü bir Grado’nuzun olması güzel bir his tavsiye ederim. Çok şaşırtıcı her şeyi ile. Özellikle kutusu :) El yapımı olduğunu okudum bir yerde hala. Pişmaniye kutusu gibi bir kutuda geldi çünkü. (Kutunun seksi fotoğrafları için tıklayınız) Üzerinde bir stickerda modeli yazıyordu sadece. Kulaklık ise muhteşem. Tam bir fiyat performans kulaklığı. 99$’lık bir kulaklıktan beklenmeyecek şeyler veriyor. Az yoruyor, dengeli. Neyse konumuz kulaklık değil, kulaklığa yapılan modifiye. İnternette yığınla konusu olan HD414 pad modifiyesi. Saolsun Stereomecmuasi.com forumlarında söylediler ve araştırıp hemen yapmaya karar verdim, çünkü herkes yapmış. Benim hiç şikayetim yoktu zira.

Kulaklığın kendi padleri kapalı, burada amaç aradaki süngeri kesip sesin hiç bir engelle karşılaşmadan kulağa gelmesini sağlamak ve aynı zamanda Quarter Mod denen bir modifiyeyi yapmak. Sesin daha geniş çaplı bir kanaldan girip daha dar çaplı bir kanaldan çıkmasını sağlayarak sesin sahnesinde değişiklikler yaratmak.

Öncelikle Sennheiser HD414 padlerini edinmekle işe başladım. Taksim Gümüşsuyu’ndaki Sennheiser teknik servisinde varmış, 11TL ye aldım, ama sonuncusuydu. Sonra getirteceklerini söylediler.  Güzel bir yerdi baya, sadece teknik servis değil, ofisleri de orada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sarı süngerler Grado SR80i’nin orjinal süngerlerinden çok az daha sert bir dokuya sahipler. Reverse mod dediğimiz şey ise zaten var olan delikleri kullanıp asıl kulak tarafına delikler açıp o açtığımız delikleri kulaklığa takmak için kullanmak. İşte quarter mod olayı burada devreye giriyor, fotoğraflarda gördüğünüz gibi sarı padlerin orjinal deliklerinin olduğu kısmı gayet etli. Yani o boşluğu bir silindir olarak düşünürseniz arkaya küçük bir delik açtığınızda ve büyük bir yere taktığınızda o orjinal delik kısmının şekli konik bir hal alacak. Bunu son fotoğrafta göreceksiniz. Bu da sesin karakterini değiştirecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıki fotoğraftan anlaşılacağı üzere bir hayli geniş bir yere takılacak sünger.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni delik açma konusu ise biraz uğraş gerektiriyor. Keskin bir bıçak veya maket bıçağı ile 1TL bozuk parayı iyice bastırarak çevresini kesmek koşulu ile hiç acele etmeden gerekirse aynı yeri 5 kere keserek deliğimizi oluşturuyoruz. Evet ufacık delik açıyoruz ama geniş kulaklığa takacağız, olayın esprisi o zaten.

Öncelikle aşağıdaki fotoğraftaki gibi orjinal delikten takıp seste bir deneme yaptım. Bu kulaklığı kullanıyorsanız bir deney yaparak kulak ile arasındaki mesafenin değişmesi ile sesin baya değişeceğini deneyerek anlayabilirsiniz. Mesela dinlerken bir bastırın kulaklığa, ses ne kadar değişecek, baslar ve midler artacak. Uzaklaştırınca ona keza tersi etki. Bu yüzden asıl kullanılması gereken ince kısmını kulağınız ve kulaklığınız arasına gelecek şekilde takarsanız ses baya bozulacaktır. Çünkü orjinal padlerin et kalınlığı ile çok farklı. Anca reverse mod olayındaki gibi ter takarsanız mesafeden dolayı bir bozulma olmuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki şekilde tam tersi şekilde, yani yeni açtığımız yerden kulaklığa (biraz zor ama) takacak olursak, küçük deliğin genişlemesi padin diğer tarafında büzüşme yaratarak konik bir yapı yaratmakta ve sesin sahnesini baya değiştirmekte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonuç olarak sesteki değişme ile kulaklığınızı farklı bir karakterdeki bir kulaklığa çevirebilmektesiniz. Bu reverse mod ile sahneyi daraltmış olup, tizleri ve midleri biraz daha belirgin, daha dinamik ve yorucu bir kulaklığınız olmakta orjinal padleri ile elde ettiğiniz yumuşak dengeli ve daha geniş sahneli sese sadece padleri değiştirerek geçebilirsiniz. Şahsen tercihim her zaman dengeli ve yormayan ses olmaktadır.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.