Bir Garajım Olsaydı…(Yeni gelen kafa demiri+gösterge)

Şimdi aslında her adamın hayalidir. Kim istemez ki motosikletini koyabileceği bir garajı, içinde koltuk olan, çayını kahvesini, birasını alıp motorunun önünde içebileceği, alet edevat takımının olduğu, motosikletinin bakımlarını yapabileceği(Ecnebiler buna man-cave derler). Millet olarak göçebelikten geldiğimizden midir nedir, evlerimiz o kadar rahatsızdır ki, sert divanlar, içi kargı ile doldurulmuş sırt dayamalık yastıklar. Hatırlayın, o eski kitaplıklı kanepe dünyadaki en rahatsız şeydir.

DSC00013

 

Biz rahat etmeyi bilmeyiz, keyif yapmayı ayıp zannederiz, nasıl bir baskı altında yetişmişsek, bu bizim her şeyimize yansımış. Arkadaş şu memlekette garaj kültürü olmaz mı? Millet garajda dünya devi Apple markasını üretiyor, Google’ı kuruyor, bizim garajımız yok, evin salonunda yapsak anne kızar batırdın her yeri diye, mutfak masasında üzerinde tül örtülü salça tepsisi.

Şimdi ZX7R var ya bende, öğrenmek, parça bulmak soru sormak için facebooktaki ecnebi ZX7R gruplarına üye oldum. Şimdi bu motosiklet tüm dünyada artık bir kült haline gelmiş bir araç. Hala bölgesel yarışlarda kullanılıyor. Adam jetkit takıyor, açık hava filtresi, boğazdan yarış egzozu, bir de yarış karenajları, sonra frenleri değiştiriyor tamam. En masrafsız yarış motoru. Adamlar çünkü bizim ülkemizde temiz diye satılan halini 800$ gibi bir fiyata alabiliyor. Gerçekten temizleri, 20.000km de olanlarını ise 2000$ gibi fiyatlara alıyor. İngiltere’de de fiyatlar bu şekilde. Kuru pound’a çevirin devam… İngiltere bunun asıl membağı.

Orada milletin garajlarını görüyorum, sürekli ağlamaklıyım. Hele bir tane manyak var ahanda: 10882971_10202491088472113_937138892_o

 

Levent Usta’ya yukarıdaki fotoğrafı göstermiştim. Kendisi bu ülkedeki en iyi ustadır. Kitap okur, service manual okur. İnternetten bakar, ölçüsüyle tork anahtarıyla vida sıkar. Asla parça ya da sarf malzemesi satmaz, parçanı yağını filtreni alıp gidersin. Ve bir parçayı sonuna kadar kullanmaya tamir etmeye çalışır. Kendisinde Dünya üzerindeki en orjinal kalmış ZX7’lerden birisi var hatta. Dedi ki, fotoğraftaki tüm ZX7’leri kullandım. Hepsi vardı bende, ama en güzeli borulu olandı dedi. Borulu ZX7 ise şu:

 

0505101821-00-1

 

 

Air intake’den gelen hava, hava kutusuna elektrikli süpürge borusu gibi borulardan gidiyor. Yenilerinde ise bu gizli, biraz incelerseniz bulursunuz. Ama bunun adı borulu ZX7’dir. Müthiş isim.

 

Bir de şöyle bir terim var: “Guys I’m breking the bike” diyor, toplamaktan uğraşmaktan vazgeçmiş, parçalayıp satıyor. Ama ne parçalar. Yeni gibi. e-bay’de bir adam buldum, Almanya’da. Bir arkadaşım gitmişken aldı, orjinal egzoz tüpü, far, radyatör demiri, radyatör… Tertemiz yahu, far nasıl pırıl pırıl. Yahu ona bir sinek yapışır, kurur çizer yok, yeni gibi. Şaka gibi fiyatlara.

asdaa

 

Vel hasılı kelam, en son kafa demiri ve gösterge satın aldım Amerika’dan. Yine bir arkadaşımın(çok sevdiğim abim) gidişine denk getirdim, kaldığı otele yollattım, gelirken getirdi. Şimdi benim karenajların oturmaması gibi bir sorunum var. Tir-i Zafer yani şu anki motorum aslında bir anka kuşu. Gavurcası Phoenix. Küllerinden yeniden doğdu. Bir çalınma vakası sonrasında hırsız bir ağaca girmiş. Malesef yaşıyor ve kayıp. Sonra o haliyle alınmış. Motor yarım haldeymiş. Şimdi bu motosikletin bir özelliği var. O da domuz gibi olması. 240kg civarında bir ağırlığı var. Şasisi o kadar kalın ve sağlam ki, bir şey olmuyor kolay kolay. Levent Usta yavaş yavaş(1,5 senede) toplamış. Kafa demiri o kadar kötü durumdaymış ki, kesip tekrar kaynak yaparak biçim verebilmişler. O yüzden karenajları tam oturmuyor.

Bu da benim gözüme çok batıyordu. Ne zamandır aklımdaydı ve bir ilan görünce hemen yapıştım. Kafa demiri+gösterge 30$. Sadece kafa demiri 200$’a da var, göstergesinin çalışanı 250$ falan. Benim aldığım gösterge Amerikan. Yani mil üzerinden, KM değil. Benim hız göstergem bozuk eski kazasından ötürü. Yer yer 45km daha hızlı gösteriyor, yaylanıyor falan. Şimdi satın aldığım göstergenin ise devir saati bozuk ve ibresi kırık. Ben içlerini değiştirerek sorunu çözeceğim. Kafademiri milimetrik eğri olsa bile şu ankinden iyidir diye onu takacağım. Gönderen eleman da o kadar iyi ki, gönderirken postaneden foto yolladı taa Texas’lardan(uç kutusuyla çekmiş ama olsun):

10950880_814985831907766_82758493_n (1)

 

Ve bugün elime ulaşan yeni malzemelerim:

IMG_3867

İnsanın hız göstergesi düzgün çalışınca, o hız göstergesinin akıcı yükselişi, 4 silindirli bir motorun kaymak gibi hızlanışı ile müthiş bir uyum olacak. Tabi bir de radara girmemek için lazım bu. Gösterge ve kafa demiri değişimi ile büyük değişim başlayacak. Her şey mat siyah olacak. Şöyle gibi:

zx10

Eksiklerim:

 • Orjinal sol ayna. (sağ da olabilir unuttum, ama iki tane sağ ayna var ve üzerinde çakma tırt aynalar takılı şu an)
 • Güzel bir plakalık(Kuyruk iptal ve plaka ile sinyaller iki uydurma lama ile tutturuldu en son, çok acelemiz vardı)
 • Led olmayan güzel sinyal takımı(ön arka)
 • Yeni stomp gripler(eskisini düzgün sökebilirsem kullanabilirim)
 • Güzel karenaj vidaları(bulunca anlayacaksınız ne demek istediğimi)
 • Yeni spor manetler
 • Yeni ön fren kaliperleri(şu ankiler 6 potlu Tokico, ve yenilense(refurbish) iyi olmayabiliyor, en müthiş çözüm gsxr600 srad’ın 4potlu nissinlerinden almak, yarışanlar en iyisinin o olduğunu söylüyor)

Yapılacaklar:

 • Stomp gripler sökülüp temizlenecek
 • Depo mat siyaha boyatılacak
 • Mat siyah kuyruk karenajları takılacak
 • Kaliper değişimi
 • Gidon (clip onlardan birisi) ayarlanacak, yamukmuş birisi
 • Jantlar düzelttirilecek(çukura girdim de sert bi şekilde)
 • Lastikleri takılacak(Rosso corsa takılıyor bu sefer. Super corsa yerine bunları deniyoruz bu seferlik)
 • Ufak imzavari kozmetik süsler olacak(gizli ve sürprizli)
 • Şasinin boyası düzgünce yapılacak
 • Mat siyah üzerine parlak siyah Kawasaki yazısı gelecek, Kawasaki Heavy Industries logosu da zarif bir şekilde kondurulacak bir yerine. Aşağıdaki logolardan birisi:

Kawasaki_logo_1961-1967kawasaki-river-mark-logo

20060422-Generator-02 Kawasaki-Heavy-Industries-logo

 

Bakalım, zaman bulabilirsem motosikleti Levent Usta’ya bırakacağım, yanında olmak istiyorum yaparken, fotoğraf çekebileyim de bloğa yazabileyim diye ama sistemin kölesi olan ben çalışmak zorundayım. Ama bunun için bir gün izin almaya değer gibi geliyor bana.

Yorumlar

comments

Dederuhi Yazar